Ana Sayfa / Yeni iş fikirleri / Makale Yazarak Para Kazanma
Makale Yazarak Para Kazanma

Makale Yazarak Para Kazanma

Sizlerle beraber İnternetten Para Kazanma Rehberi‘ne başlamıştık. Bu rehberde sizlere internetten para kazanma adına bilgiler vererek yol göstermeye çalışıyoruz. Rehberimizin bu içeriğinde internetten para kazanma yöntemlerinden olan makale yazma yönteminin detaylarını anlatacağız. Öncelikli olarak İnternetten Para Kazanma Rehberine Başlangıç adlı içeriğimizi okumanızı tavsiye ediyorum. Onu okuduktan sonra bu içeriği okumanız sizin faydanıza olacaktır.

İnternet Sektöründe Makale Nedir?

Öncelikle makale yazmanın ne demek olduğunu anlatarak başlayalım. Makale yazma aklınıza ilk gelen bilimsel içerik hazırlama değil. İnternet sektöründe makale herhangi bir konudaki görüş, rehber, açıklama, haber gibi yazı içerikleri olarak tanımlanır. Yani kısaca internet sitelerindeki içeriklerin tamamı makale olarak tanımlamamız mümkün.

Makale Nasıl Yazılır?

Makale Nasıl Yazılırİnternet siteleri için makale yazabilmeniz için öncelikli olarak iyi bir araştırmacı olmanız lazım. Sizden istenilen makale konusunda detaylı bir şekilde araştırma yapmalısınız. İnternet, dergi, gazete gibi platformları ne kadar fazla incelerseniz o kadar kaliteli bir makale yazarsınız. Bir çok internet sitesinde o konu ile ne yazılmış o konuda hangi açıklamalar hangi görüşler bildirilmiş onları incelemelisiniz. Varsa o konu ile ilgili içerik içeren dergi ve gazeteleri taramalısınız. Genelde dergi ve gazetelerde internette olmayan içeriklerle karşılaşılmaktadır. Oradaki bilgileri kendi makalenizde kullanabilirsiniz.

Taradığınız platformlardaki bilgileri herhangi bir yere not etmelisiniz. Konu başlıklarıanahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Bu bilgiler, başlıklar ve anahtar kelimeleri kullanarak sıfırdan kendi makalenizi yazacaksınız. Araştırma sonucunda ne kadar fazla içerik bulursanız o kadar kaliteli seviyede içerik üretmek mümkün.

Not ettiğiniz bilgi, başlık ve anahtar kelimeleri kullanarak öncelikle kafanızda planlayarak ve tasarlayarak bir içerik oluşturun. Yani üstün körü makaleyi  oluşturun. Böylelikle makaleyi yazarken nasıl yazacağınızı düşünmek yerine taslağa göre hızlıca yazabilirsiniz.

Üstün körü oluşturduğunuz makaleyi artık yazıya dökme vakti geldi. Taslağınıza göre araştırdığınız bilgi, başlık ve kelimeleri kullanarak noktalama ve yazım kurallarını da uygulayarak içeriğinizi yazmaya başlayın.

İçeriğinizin son derece kaliteli olmasına özen gösterin. Kaliteden kasıt; okuyucuya verdiğiniz bilgilerin doğru olmasına dikkat edin. Uzun cümlelerden kaçının. Cümleleriniz son derece açık ve anlaşılır olmalı. Okuyucu sizin içeriğinizi okurken vermek istediğiniz bilgi veya mesajı kolayca alabilmeli, algılayabilmeli. Sıkılmadan makalenizi okuyup bitirebilmeli.

Makale Alacak Müşteriyi Nereden Bulacağız?

Makale alacak müşteri nasıl bulunurGünde her gün binlerce web sitesi açılıyor. Milyonlarca içerik yayınlanır. Bu siteler içerik yazıldı bitti mantığı ile çalışmaz. Her gün her hafta düzenli bir şekilde siteye içerik girilmesi lazım. Bu sebepten dolayı site sahipleri sürekli olarak makale alımı yaparlar. Genelde makale almak için bazı forum sitelerinde ilan açarak makale yazarı bulmaya çalışırlar. Ya da bu konuda faaliyet gösteren kurumsal firmalar ile görüşürler.

Genelde makale alımı için en çok kullanılan forum siteleri şunlardır:

Sizlerde bu forum ve web sitelerinde vakit geçirerek makale alacak kişilerle tanışabilirsiniz. Benden kimse makale almaz demeyin. Makale almak isteyen web site sahipleri her türlü makale yazan kişilere fırsat vermektedirler. Başarılı olduğunuzu görürlerse sizinle uzun süreli anlaşmalar yapabilmektedirler.

Makale Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Makale nedirYukarıda söylediğimiz forum ve web sitelerinde makale yazımı için taban fiyat belirlenmiştir. Bu da 100 kelimesi 1 liradır. Yani siz yazdığınız kelime başı ödeme alırsınız. 500 kelimelik bir makale için minimum 5 liralık bir ödeme alırsınız. Yalnız bu fiyat taban fiyattır. Üst limit yoktur. Siz ne kadar kaliteli içerik oluşturursanız size de o kadar fazla ücret ödemesi yapılacaktır.

Peki ne kadar kazanabiliriz derseniz şöyle açıklayalım. Günde ortalama minimum 2 saat vakit ile makale yazmaya çalışmalısınız. Makale yazmaya ilk başladığınızda çok hızlı yazamazsınız. Zamanla hızlanarak daha kısa sürede işlerinizi tamamlamaya başlarsınız. Genelde yarım saatte 300 400 kelime yazmak mümkün. Bu yarım saatin içerisinde tabi makaleyi araştırma süresi de mevcut. Yoksa 300 kelime 10 dakika içinde rahatça yazılabilir. Yukarıda anlattığımız yönteme göre 20 dakika boyunca makaleyi araştırmanız gerekli.

Günde 2 saatte 1500 2000 kelime yazabilirsiniz. Bu da ortalama olarak 15 20 lira civarı yapar. Ayda da 450 600 lira kazanmanız mümkün. Zamanla daha hızlı yazmaya başladığınızda ise bu fiyat daha da artacaktır.

Unutmayın ki önemli olan tamamen özgün, size ait bilgi birikiminizle beraber araştırılmış ve ihtiyaç duyan kişiye istediğini veren bir içerik yazmak gerçekten zor bir iş olmakla beraber sabır gerektirir. Uzman olduğunuz konular ile ilgili veya gerekli araştırmaları yaparak gerçekten özgün makaleler yazabilirim diyorsanız eğer editör ekibimizin sizinle iletişime geçmesi için info@ispara.net adresine herhangi bir konuda örnek yazdığınız bir makale yollayabilirsiniz.

Yeni İş İlanı

2017 Yılının En Karlı 4 Yatırım Sektörü

2017 Yılının En Karlı 4 Yatırım Sektörü

Gelişen teknoloji ile birlikte yaşamın her alanında eskiye nazaran köklü değişiklikler görmeye başladık. Düşüncelerimiz, davranışlarımız, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir